Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

ZUTW W ZAMKU CZOCHA I ŚWIERADOWIE

Rano 15 września 2021 roku słuchacze ZUTW wraz ze swymi przyjaciółmi zebrali się na przystanku autobusowym przy dworcu kolejowym czekając na kolejną wyprawę. Wszyscy z niepokojem spoglądali w niebo, czy aby nie powtórzy się zeszłoroczny scenariusz i znów zacznie padać deszcz. Na razie niebo zapowiada pogodę i to wszystkim poprawia humor. Ruszamy, najpierw do Leśnej do Zamku Czocha potem najstarsza w Polsce zapora i atrakcja wycieczki Skywalk, na końcu Świeradów. 
Zamek Czocha to średniowieczne zamczysko kryje w swych murach wiele sekretów skrzętnie ukrywanych przez kolejnych właścicieli, a odtajnianych przez dzisiejszych odkrywców. Zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem to żywa lekcja historii okraszona barwnymi  legendami  i zasłyszanymi opowieściami. Zwiedzanie rozpoczyna się w wielkiej Sali Rycerskiej, okazjonalnie pełniącej rolę sali balowej. Tu stawiamy pierwsze kroki w stronę niezwykłej wędrówki po zamku. W Sali Marmurowej wzrok przykują ścienne malowidła oraz kominek, w którym według legendy zamurowano zaledwie kilkudniowe niemowlę. Zeszliśmy do zamkowego Skarbca, którego wnętrze strzegły stalowo – betonowe drzwi, a cenna zawartość stała się obiektem pożądania wielu ludzi. Ogromne zainteresowanie wzbudza słynna Komnata Książęca owiana legendą o specjalnie umiejscowionej zapadni pod małżeńskim łożem, która zrzucała śpiącego do lochu. Dodatkowych atrakcji dostarczyły tajne przejścia, odgadywaliśmy gdzie się znajdują a następnie przechodziliśmy nimi do kolejnych komnat.
Teraz spacer po koronie Zapory Leśnej. Budowa zapory na Kwisie rozpoczęła się w 1901 roku i była prowadzona z rozmachem. Już w 4 lata po rozpoczęciu budowy, uruchomiono turbiny elektrowni pod zaporą. Obecnie elektrownia pod zapora nadal funkcjonuje, podobno mając sporo z pierwotnego wyposażenia. Koło zapory rozlewa się piękne Jezioro Leśniańskie.
 I największa atrakcja Skywalk. Spacer łagodną ścieżką w chmurach był poprzedzony krótką wspinaczką, dla niektórych za trudną, ale można było skorzystać z taxi. Sam spacer odkrywał piękne widoki doliny. Kończyliśmy naszą wyprawę krótkim spacerem po Świeradowie. Pełni wrażeń wracaliśmy do domów i już planowaliśmy następną wyprawę.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

60Galeria zdjęć: WYCIECZKA ŚWIERADÓW

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego