Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

WYCIECZKA ŻAGAŃ

 
„Cudze chwalicie, swego nie znacie …”
 
Ziemia Lubuska skrywa jeszcze wiele tajemnic.
„Co takiego jest w Żaganiu?” - pytali słuchacze Stowarzyszenia Zbąszyneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przed zapisaniem się i wyjazdem na wycieczkę do stolicy dawnego księstwa żagańskiego.
Pierwszym etapem zwiedzania było Muzeum Obozów Jenieckich. Przewodnik – pasjonat z wielkim zaangażowaniem przybliżył nam losy jeńców wojennych ze Stalagu Luft III, opowiedział w szczegółach o wielkiej ucieczce z obozu, zwrócił naszą uwagę na pamiątki, dokumenty, zdjęcia. Obejrzeliśmy również film dokumentalny o tematyce jenieckiej i zwiedziliśmy replikę baraku nr 104. Następnie udaliśmy się do biblioteki poaugustiańskiej, która znajduje się w byłym klasztorze przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żaganiu. Wspaniały wystrój biblioteki klasztornej z freskami autorstwa wybitnego śląskiego artysty Neunhertza  powstał w XVIII wieku. Wnętrze biblioteki słynie z doskonałej akustyki dzięki odpowiednio ukształtowanemu sklepieniu. Jest ono jednym z nielicznych znanych na świecie tzw. „sklepień szeptanych”. Osoba stojąca w jednym rogu pomieszczenia może szeptem rozmawiać z osobą stojącą po przeciwnej stronie, a pozostali nie będą tego słyszeć. Biblioteka posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji starych ksiąg oraz globusów.
Wraz z przewodniczką zwiedziliśmy także kościół p.w. Wniebowzięcia NMP.
Zewnętrzna architektura, mimo wielu przebudowań, zachowała do dnia dzisiejszego charakter gotycki, natomiast loggia jest renesansowa. W kościele bardzo pięknie prezentują się stalle z 1695 r. oraz XVI wieczny ołtarz Św. Trójcy.
W świątyni znajduje się także gotycki sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego - Henryka IV.
Po takiej dawce wrażeń należała się nam przerwa obiadowo – kawowa.
Kolejnymi punktami programu w towarzystwie trzeciego już przewodnika było:
- spotkanie przy pomniku Keplera, słynnego astronoma, który związany był z Żaganiem;
- wejście na wieżę widokową, dawną wieżę ewangelickiego kościoła Łaski;
-  zwiedzenie pałacu – siedziby książąt żagańskich, w tym również Doroty de Talleyrand
- Perigord
, księżnej de Dino (1844 - 1862), kiedy to pałac w Żaganiu odwiedzali znamienici przedstawiciele ze świata polityki, nauki i kultury (Ferenz Liszt, książę - regent, późniejszy król pruski Wilhelm I);
- kościół Świętego Krzyża, obiekt ten pełni dwojaką rolę: świątyni i mauzoleum rodziny książęcej o wyznaniu katolickim (znajdują się trzy tumby, w których pochowani są książęta żagańscy: Dorota de Talleyrand - Perigord (fundatorka kościoła), jej syn Ludwik Napoleon
de Talleyrand - Perigord i siostra Doroty, Katarzyna Wilhelmina von Biron).
 
Zaciekawieni historią Żagania, zmęczeni całodniowym zwiedzaniem, udaliśmy się późnym wieczorem w drogę powrotną do Zbąszynka.
Danuta Jerzykowska

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

49Galeria zdjęć: WYCIECZKA ŻAGAŃ zdjęcia Maciej Mikuła

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego