Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Spotkanie z pasjonatem historii panem Rafałem Rzeszutoz cyklu "Depot. Zapomniany arsenał broni"

Spotkanie z cyklu "Depot.Zapomniany arsenał broni", które odbyło się w środę, 17 listopada 2021 roku w naszym Domu był niebywałą gratką dla miłośników lokalnej historii i pasjonatów tematyki militarnej. Seniorzy z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się historii opowiadanej przez pasjonata, którego mieliśmy zaszczyt gościć w ośrodku wsparcia.  Pan Rafał Rzeszuto – specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Babimost, odkrył przed uczestnikami spotkania historię powstania i funkcjonowania w okresie I wojny światowej największego arsenału niemieckiego na terenie Europy Wschodniej, usytuowanego w rejonie Rogozińca i Dąbrówki Wielkopolskiej. Z chwilą rozpętania I wojny światowej Pruskie Ministerstwo Wojny uruchomiło program budowy arsenałów broni. Głównym powodem budowy arsenału przy głównej linii kolejowej Berlin-Poznań-Warszawa-Moskwa było wsparcie V Korpusu Armii stacjonującej w Poznaniu, aby odpierać silne ataki Rosjan. Arsenał broni miał strategicznie dogodną pozycję zaopatrzenia w broń wojsk niemieckich na wschodzie jak również na południu. Zapadła decyzja, że ze stacji Szczaniec transporty z bronią i amunicją będą kierowane do Depotu. Powstały trzy potężne magazyny. Omawiany kompleks obejmował magazyny środków bojowych w Zbąszyniu i Rogozińcu oraz w Chociszewie. W budowę zaangażowano wiele rządowych i resortowych instytucji ówczesnych Niemiec, a co za tym idzie znacznych nakładów finansowych i udziału robotników, także wykorzystano jeńców wojennych. Prezentacja obrazująca rozmach i techniczne aspekty omawianej inwestycji, którą przedstawił Rafał Rzeszuto jest owocem kilkuletnich poszukiwań, opartych na analizie dokumentów, a także rozpoznania w terenie.
czytaj dalej

Zajęcia aktywizujące on-line

Dla osób starszych, które nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w zajęciach Dziennego Domu "Senior-Wigor" w Zbąszynku oraz dla osób samotnych i członków rodzin pozostających w domach, proponujemy skorzystać z zajęć on-line (poniżej linki do zajęć, w które należy kliknąć). Prezentujemy zajęcia kulinarne, naukę jesiennych dekoracji oraz modlitwę i błogosławieństwo na kolejne listopadowe dni.
1. Kotlety ziemniaczane z kurczakiem
https://www.youtube.com/watch?v=Q-7DM4qBsRU
2. Ozdoby jesienne do domu
3. Modlitwa wieczorna i błogosławieństwo
https://www.youtube.com/watch?v=CT0wWxjczWQ
czytaj dalej

Msza święta w Kosieczynie w I rocznicę śmierci księdza kanonika Zdzisława Przybysza

W dniu 09.11.2021 Seniorzy z Dziennego Domu "Senior-Wigor" ze Zbąszynka udali się do Kościoła w Kosieczynie na mszę św. w intencji I rocznicy śmierci księdza kanonika Zdzisława Przybysza. Ksiądz Zdzisław Przybysz od 2003 r. do 2019 r. był Proboszczem Parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie oraz długoletnim Dziekanem dekanatu babimojskiego. 01.08.2019 r. dekretem księdza  Biskupa Tadeusza Lityńskiego została mu powierzona parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze. Pełnił także różne funkcje o charakterze diecezjalnym: był członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej, pracował w diecezjalnych komisjach ds. Stałej Formacji Kapłanów, ds. Kościelnych Dóbr Kultury, wchodził w skład Zespołu ds. Usuwania i Przenoszenia Proboszczów. 1 sierpnia 2020 r. powierzono mu ponadto funkcję diecezjalnego ojca duchownego. Za gorliwość w pracy duszpasterskiej został w 2009 r. wyróżniony godnością kanonika R.M., zaś w roku 2016 włączono go do grona kanoników honorowych Gorzowskiej Kapituły Katedralnej. W dniu 09.11.2020 r. o godz. 09:45 odszedł do Pana w wieku 56 lat ksiądz kanonik ZDZISŁAW PRZYBYSZ, który był wielkim przyjacielem naszej parafii i lubianym kapłanem przez naszych Parafian. Ksiądz Zdzisław zmarł na COVID-19. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14.11.2020 r. w parafii Kosieczyn, w której duszpasterzował przez 16 lat. O godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie odbyła się Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył Ordynariusz naszej diecezji ksiądz Biskup Tadeusz lityński w koncelebrze z wieloma kapłanami, którzy przybyli, by pożegnać księdza Zdzisława.
czytaj dalej

Wyjazd do kina

W dniu 05.11.2021 roku Seniorzy z Dziennego Domu "Senior-Wigor" w Zbąszynku wraz z grupą osób z niepełnosprawnościami udali się do kina "Max Kino" w Świebodzinie na film komediowy pt. " Zupa nic". Po filmie podopieczni mogli zwiedzić galerię handlową oraz zrobić zakupy w sklepach. Atrakcją była też galeria artystyczna "Spinka". Następnie wszyscy udali się pod pomnik Chrystusa Króla Wszechświata. Na miejscu uczestnicy wraz z opiekunami pomodlili się oraz zrobili pamiątkowe zdjęcia.
czytaj dalej

Światełko pamięci dla tych co odeszli

Z okazji zbliżającego się święta Wszystkich Świętych podopieczni z Dziennego Domu "Senior-Wigor" udali się na cmentarz komunalny w Zbąszynku i w Kosieczynie,aby zapalić znicze u swoich zmarłych koleżanek i kolegów z ośrodka wsparcia. Seniorzy ku pamięci swoich znajomych wykonali własnoręcznie zdobione stroiki, przy pomnikach zmarłych zapalili znicze, wspominali i modlili się. Następnie udali się na groby księdza kanonika Zdzisława Przybysza, proboszcza Parafii w Kosieczynie oraz księdza Józefa Białasika, kapłana diecezji gorzowskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej, misjonarza w Boliwii.
czytaj dalej

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

        W dniu 18.10.2021r w Naszym Domu odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” ZUS pragnie upowszechnić wśród Seniorów wiedzę na temat, korzyści jakie daje konto w banku i jak bezpiecznie z niego korzystać.  Poruszono również temat świadczeń z jakich mogą korzystać osoby starsze. Ze strony seniorów padło wiele pytań na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec spotkania seniorzy zostali obdarowani drobnymi upominkami w formie etui na kartę płatniczą, notesik oraz smycz na klucze.
               
czytaj dalej

Z PRACOWNIKIEM INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ O KRESACH

W dniu 15 października 2021 roku zbąszyneccy seniorzy mieli okazję spotkania się w Dziennym Domu „Senior-Wigor” z Panem Krzysztofem Mazurem – historykiem,  pracownikiem Punktu Zamiejscowego IPN w Zielonej Górze. Spotkanie zorganizowane zostało przez Świebodziński Związek Kresowian Koło Terenowe Kosieczyn-Zbąszynek. Tematem spotkania były przesiedlenia ludności polskiej z Kresów Wschodnich. Pan Krzysztof  nakreślił rys historyczny przesiedleń oraz omówił w prosty i zrozumiały sposób przebieg masowej akcji wysiedleńczej. Odniósł się również do rodzinnych wspomnień i doświadczeń z tego okresu przekazanych przez członków jego rodziny. Podczas spotkania seniorzy zapoznali się z zadaniami Instytutu Pamięci Narodowej oraz otrzymali informacje o bazie IPN skierowanej do osób poszukujących krewnych zaginionych w czasie II wojny światowej. Spotkanie zakończyła wspólna rozmowa i wymiana doświadczeń na tematy poruszone podczas prelekcji. 
czytaj dalej

DZIEŃ PAPIESKI

W dniu 14 października 2021 roku gościliśmy w naszym Domu księdza Andrzeja Drutela - proboszcza z Kosieczyna. Okazją do spotkania był Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II. Równolegle obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, przypadający w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W czasie spotkania seniorzy przypomnieli sobie historię życia naszego Wielkiego Rodaka. Wspólnym śpiewem i modlitwą złożyli hołd Ojcu Świętemu prosząc go jednocześnie o wstawiennictwo u Boga, zdrowie i potrzebne łaski. Spotkanie upłynęło w podniosłej i serdecznej atmosferze.
czytaj dalej

Wieczór poetycki „Wesołe życie Seniora”

W dniu 08.10.2021 roku na sali tanecznej „Bongo” w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury odbył się wieczór poetycki  „Wesołe życie seniora”. W ramach programu wystąpili seniorzy z różnych organizacji senioralnych. Oprócz recytowanych tekstów po których były chwile zadumy i które zamieniały się w momenty humorystyczne, seniorzy śpiewali znane i lubiane piosenki „Hymn Seniorów”, utwór Andrzeja Rybińskiego „Nie liczę godzin i lat”. Podczas spotkania odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu „Słoikowe czary”, którego organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbąszynku. Przedmiotem konkursu było samodzielne wykonanie przetworów owocowych, warzywnych oraz nalewek. Wyłonienie zwycięzcy otrzymali nagrody. Dochód ze sprzedaży przetworów wraz z dekoracjami jesiennymi przygotowanymi przez Seniorów i przez osoby z niepełnosprawnościami został przekazany dla Mai Tomczak ze Zbąszynia, która choruje na SMA. Piątkowy wieczór minął bardzo przyjemnie przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali. Cieszymy się, że seniorzy rozwijają swoje pasje i dbają również o ucztę duchową dla siebie i swoich bliskich znajomych.  
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 36 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny obsługi petentów:
         poniedziałek           7:30 - 17:00
         wtorek - piątek        7:30 - 13:00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego