Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

14 LUTEGO - POMAGAJMY

14 lutego obchodzimy nie tylko Walentynki, ale również DZIEŃ CHORYCH NA PADACZKĘ. Święty Walenty jest patronem zakochanych, ale i osób chorych na padaczkę (epilepsję),czyli tzw. chorobę świętego Walentego. To najczęstsza choroba mózgu. Choruje na nią ok. 400 tysięcy Polaków. Mało kto wie, że na tę kłopotliwą przypadłość cierpieli także Ludwig van Beethoven, Fiodor Dostojewski, George Byron, Graham Green, Juliusz Cezar, a także Napoleon Bonaparte.
Padaczka  (epilepsja) charakteryzuje się występowaniem tzw. napadów padaczkowych, które polegają na nagłym wystąpieniu zespołu objawów somatycznych. Do klasycznych objawów zaliczamy: naprężenie ciała, wygięcie w łuk, drgawki, szczękościsk, ślinotok, bezwiedne oddanie moczu, utratę przytomności. Typowy atak trwa około 3 minut. Poza najczęstszymi objawami bardzo często można spotkać objawy częściowe albo objawy nietypowe, np. napady ruchowe (tylko drżenie kącika ust, kciuka), napady czuciowe (tylko mrowienie pewnych części ciała), napady wegetatywne (np. nadmierne wydzielanie śliny), napady nieświadomości (charakteryzują się tylko krótkotrwałą utratą świadomości).
U dzieci napady mogą się pojawić od pierwszego dnia ich życia. Zwykle u noworodków i niemowląt padaczka jest dodatkowym objawem zespołu chorób. Ataki u dzieci są bardzo zróżnicowane. Mogą to być regularnie występujące napięcia, drgawki albo utrata świadomości. Dzieci w wieku 6-9 lat, najczęściej mają wyłączenie świadomości na około 10 sekund, czasami może temu towarzyszyć mruganie powiek albo ruchy głową. Rodzicom jest trudno je zidentyfikować, ponieważ jest to wiek, kiedy dzieci "zamyślają się". Wspólną cechą wszystkich ataków jest to, że są napadowe, trwają krótko i są powtarzalne.
Choroba może pojawić się w każdym wieku, dotychczas w 80 proc. wypadków, rozpoczynała się przed 20. rokiem życia. Obecnie tendencja się zmienia, epileptolodzy notują coraz częściej ataki u osób powyżej 60. roku życia. Przyjmuje się, że w Polsce padaczkę ma ok. 400 tys. osób, co stanowi 1 proc. społeczeństwa.
Osoby chore na padaczkę ciągle spotykają się z odrzuceniem, niezrozumieniem i izolacją. Dlatego zdarza się, że chcąc ustrzec się przed nieprzychylną postawą społeczeństwa, chorzy lub ich rodziny nie informują o chorobie nauczycieli, wychowawców czy pracodawców.
Przyczyny występowania padaczki są różnorodne, zarówno wrodzone, jak i nabyte, ale w większości przypadków są nieznane. W rzadkich przypadkach są to przyczyny genetyczne. Do najczęstszych przyczyn padaczki zalicza się: urazy czaszki, zwłaszcza z utratą przytomności, uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, uszkodzenia mózgu w czasie nieprawidłowo przebiegającego porodu, guzy mózgu, choroby naczyniowe, infekcję mózgu lub opon mózgowych, uwarunkowania genetyczne dziedziczenie.
Rozróżniamy padaczkę objawową i padaczkę objawową o nieustalonej przyczynie. W pierwszej grupie można wyróżnić między innymi: padaczkę pourazową, alkoholową, wieku starczego czy uogólnioną. Natomiast w przypadku padaczki objawowej o nieustalonej przyczynie, atak pojawia się nieoczekiwanie, wywołany np. światłem stroboskopowym na dyskotece, dźwiękiem o pewnej częstotliwości, stresem, wzruszeniem itp.
CO NALEŻY ZROBIĆ, GDY JESTEŚ ŚWIADKIEM NAPADU PADACZKOWEGO:
 • ułożyć chorego na boku by uchronić go przed zakrztuszeniem się, jeśli nie jest możliwe ułożenie chorego w tej pozycji, pozostawić na plecach;
 • ochronić (szczególnie głowę i kręgosłup) przed okaleczeniem o okoliczne przedmioty, czyli np. przytrzymać z boku rękami; nie należy podnosić głowy chorego;
 • ułatwić oddychanie, np.: rozpiąć pasek czy kołnierz koszuli;
 • sprawdzić, czy podczas napadu nie było mimowolnego oddania moczu (lub kału) i adekwatnie pomóc choremu;
 • zachować spokój;
 • wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe.
CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ, GDY JESTEŚ ŚWIADKIEM NAPADU PADACZKOWEGO:
 • nie przenosić chorego;
 • nie szarpać chorego ani klepać po twarzy;
 • nie wkładać niczego pod głowę (koca, poduszki, kurtki itp.) – grozi to zapadnięciem się języka i utrudnieniem oddychania;
 • nie otwierać siłą zaciśniętych szczęk;
 • nie wkładać niczego choremu do ust;
 • nie powstrzymywać na siłę drgawek;
 • nie używać siły wobec chorego, podczas napadu  chory ma zawężoną świadomość i może reagować na to agresją;
 • nie stosować sztucznego oddychania, na początku dużego napadu padaczkowego chory może przez pewien czas nie oddychać (20−30 sekund) – jest to normalne;
 • nie podawać nic do picia.
Pamiętajmy, aby nie bać się reagować. Nasza pomoc może ochronić zdrowie, a nawet życie chorego!!!

EDUKACJA PRZEDPORODOWA

Pani położna rodzinna JUSTYNA GOŁEK zaprasza panie w ciąży na spotkanie edukacyjne, przedporodowe, które odbędzie się 25 stycznia br. o godz. 16:00 w Pizzeria Colosseum w Zbąszynku. WARTO przyswoić sobie wiedzę i umiejętności w tym bardzo ważnym okresie życia kobiety i dziecka. Ojciec dziecka powinien zrobić wszystko, aby partnerka mogła udać się na takie edukacyjne spotkanie. ZAPRASZAMY i do zobaczenia.

SZKOŁA RODZENIA

Szkoła Rodzenia „RAZEM” powstała, aby pomagać przyszłym rodzicom w przygotowaniach do narodzin oraz opieki nad ich upragnionym dzieckiem. Edukacja przedporodowa obejmuje praktyczne i teoretyczne przygotowania do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa. Dzięki szkole rodzenia przyszli rodzice poszerzają swoją wiedzę z zakresu rozwoju oraz pielęgnacji noworodka. Udział przyszłego taty w zajęciach zwiększy jego świadomość w przeżywaniu ciąży, porodu i połogu. Możliwość nawiązania kontaktu z innymi parami, oczekującymi dziecka pozwoli na dzielenie się swoimi doświadczeniami, obawami, ale także może zaowocować przedłużeniem tych znajomości w przyszłości. Wiedza zdobyta podczas szkoły rodzenia zapewnia lepsze przygotowanie się do porodu.
Zajęcia szkoły rodzenia standardowo odbywają się w każdy czwartek od 16:30-18:00.
Szkoła rodzenia mieści się w budynku szpitala na III piętrze. Do szkoły można chodzić już od 26/28 tygodnia ciąży.
Zapisy pod nr telefonu: 41 240 2154, 508298445. Plakat w załączeniu.

Załączniki

SIKORA CLINIC zaprasza

W Przychodni w Zbąszynku, 18 grudnia br. odbyła się miła uroczystość związana z zakończeniem remontu gabinetów stomatologicznych i otwarcie działalności SIKORA CLINIC. W spotkaniu udział wzięli Włodarze Gminy Zbąszynek, Wiesław Czyczerski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Wykonawca remontu Marek  Muńko, nowy Najemca wyremontowanych pomieszczeń Damian Sikora - właściciel podmiotu medycznego SIKORA CLINIC wraz z personelem: lekarką stomatologii Eleną Bogaczewą i licencjonowaną higienistką stomatologiczną Natalią Dudek. Przybyli także: prezes zarządu LLP sp. z o.o. Jakub Lelito, kierowniczka OPS w Zbąszynku Katarzyna Rucioch, przedstawicielka Szkoły Podstawowej w Kosieczynie Maria Dobry, przedstawicielka Rady Seniorów Gminy Zbąszynek Wanda Heppel, pracownicy Urzędu Miejskiego: Patrycja Lisek, Hubert Cichy i Krzysztof Krzywak.
Wiesław Czyczerski wyraził zadowolenie z tak sprawnie przeprowadzonego remontu. Podziękował wykonawcy i wszystkim, którzy brali udział w tym projekcie. Efekt jest wyśmienity. Na pewno powinien zadowolić klientów i pacjentów korzystających z oferty kliniki. Jest to kolejne dobre dzieło zrealizowane w Zbąszynku i to w czasie, gdy miasto obchodzi swoje 100 urodziny.
Następnie odbyło się uroczyste wręczenie klucza do wyremontowanych pomieszczeń kliniki.  Damian Sikora zaprosił zaproszonych gości do wnętrza kliniki. Przedstawił plany działania firmy SIKORA CLINIC. Docelowo będą świadczone usługi w ramach kontraktu z NFZ oraz prywatne. Klinika posiada bardzo nowoczesny sprzęt. Zatrudniać będzie kilku lekarzy. Prowadzić będzie oprócz świadczeń stomatologicznych także usługi w ramach medycyny estetycznej.
Krzysztof Krzywak – koordynator ds. ochrony zdrowia zachęcał zaproszonych gości, aby stali się ambasadorami SIKORA CLINIC, a także korzystali jako klienci z dobrodziejstwa stomatologii i medycyny estetycznej na miejscu w Zbąszynku.
Jan Mazur życzył nowej kadrze satysfakcji w codziennej pracy, a technologie stosowane w stomatologii rozwijały się tak, by ułatwiały Wam pracę, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości świadczonych usług. Liczymy na duży odzew i korzystanie z dobrodziejstwa fachowej i profesjonalnej usługi na miejscu w Zbąszynku. Zapraszamy oczywiście wszystkich chętnych spoza naszej Gminy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

24Galeria zdjęć: Stomatologia

14 LISTOPADA - Światowy Dzień Cukrzycy.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Możesz ograniczać jej skutki, jednak musisz się stale kontrolować i obserwować swój organizm. Zmień tryb życia, zadbaj o właściwą dietę i ruch.
Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Pocieszające jest to, że jako pacjenci mamy wpływ na to, jak cukrzyca się rozwija, nie jesteśmy bezradni.
Jeśli masz cukrzycę, możesz nauczyć się z nią żyć i powstrzymywać jej rozwój. Przestrzegaj zaleceń na temat przyjmowania doustnych leków oraz insuliny (jeśli zostanie Ci przepisana), systematycznie się badaj i zmień tryb życia.
Burmistrz Zbąszynka, życzy wszystkim chorującym na cukrzycę wytrwałości w postanowieniach i zdrowia.
 
Więcej informacji w załączeniu.
czytaj dalej

MOVEMBER 2023

Burmistrz Zbąszynka w ramach kampanii Movember 2023 zaprasza panów 50+ z Gminy Zbąszynek na bezpłatne badania antygenu prostaty PSA. Kupony na badania wydawane będą  od poniedziałku 6 listopada do 17 listopada w godz. 8:00-10:00 oraz od 12:00-15:30. Ilość badań ograniczona.
 
Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Nie bez przyczyny właśnie na ten miesiąc przypada kampania Movember 2023 (tzw. Wąsopad). Akcja społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Na czym polega Movember czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem i dlaczego mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy? W listopadzie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.
Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów. Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.
Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje.
Celem kampanii  jest przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich,
próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie.
O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych (na czele z rakiem piersi) w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało. A statystyki nie pozostawiają złudzeń.
 
Kampania Movember w Polsce, poza oczywistym aspektem profilaktycznym, posiada jeszcze jeden nieoceniony walor. Buduje nastrój wsparcia społecznego oraz psychologicznego, które stanowią istotny element działań terapeutycznych oraz psychoedukacyjnych. Sprzyja nie tylko zrozumieniu, ale również daje przyzwolenie na mówienie o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne albo wstydliwe. Tak jest w przypadku nowotworów gruczołu krokowego oraz raka jąder, gdzie trudności w mówieniu o chorobach dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów. Po pierwsze, wspomniane nowotwory dotyczą sfery seksualności, o której przyjęło się nie dyskutować. Po drugie, dotyczą stereotypowego postrzegania mężczyzn oraz tego czym jest męskość. W naszej świadomości ciągle pokutuje myślenie o męskości jako uosobieniu siły oraz wytrzymałości. A męskość w takim wydaniu wyklucza nie tylko chorobę, ale również dbanie o zdrowie – zgodnie z myślą, iż mężczyzna musi być twardy, a chodzenie do lekarza do takiej postawy nie należy.
 
Samobadanie jąder – jak wykonać
 1. Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.
 2. Sprawdź każde jądro osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami, a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.
 3. Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.
 4. Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego – to normalne. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.
Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. To czy jest to rak prostaty czy łągodny przyrost WARTO SPRAWDZAĆ poprzez BADANIA PROFILAKTYCZNE.

Załączniki

MAMMOBUS

4 października 2023 r. w Zbąszynku  przy Przychodni przy ul. Długiej 1 firma DIAGNOSTYK Zielona Góra przeprowadzI bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań.
Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od 8.00 do 16.00: pn.-pt. ) lub online https://pacjent.diagnostyk.pl/
 • Pragniemy Państwa poinformować, że na badania mammograficzne w mammobusie stacjonującym przy Przychodni Lekarskiej w Zbąszynku, które odbyły się dnia 04.10.2023r., zarejestrowało się 128 Pań - przebadaliśmy 116 mieszkanek Gminy Zbąszynek, tj. 91% kobiet zaproszonych wykonało badanie. WSPANIALE.
Dziękujemy Paniom za wykonanie badań profilaktycznych,
prof. Dawidowi Murawie za zaproszenie Pań i wyjaśnienie potrzyby badań
oraz NSZZ "Diagnostyk" Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień s.c. Zielona Góra za przeprowadzenie badań.
 
ZAPRASZAMY NA 8 PAŹDZIERNIKA, SZCZEGÓŁY PONIŻEJ.
 
Natomiast 8 października 2023 r. zaprasza firma LARGO Poznań. Rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu: 61 222 3700, 61 222 37 01 lub 61 222 37 37

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.
NIE ZWLEKAJ - PO PROSTU PRZYJDŹ

DZIĘKUJEMY

1 października 2023
Międzynarodowy Dzień Lekarza
 
To znakomita okazja aby zatrzymać się ciepłymi myślami przy tych bohaterach, którym tak wiele zawdzięczamy. Każdy z nas ma w sercu lekarza lub jest to niekiedy kilku, którym zawdzięcza uratowanie życia czy poprawę stanu zdrowia. W dzisiejszym dniu składamy serdeczne życzenia wszystkim lekarzom, szczególne podziękowanie kierujemy do tych pracujących w naszym otoczeniu. Niech spotkają Was same najlepsze dni, spełnienia marzeń i radości z pomocy niesionej wszystkim chorym.
 
Przewodniczący Rady Miejskiej                                                     Burmistrz Zbąszynka
(-) Jan Mazur                                                                                          (-) Wiesław Czyczerski

PORADY DNIA - picie wody

Woda
Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na wodę to:
 • dla mężczyzn – 2,5 litra wody, czyli 10 pełnych szklanek
 • dla kobiet – 2 litry wody, czyli 8 pełnych szklanek.
Potrzebujesz wody, by:
 • zapobiegać odwodnieniu organizmu
 • pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii czy procesów trawienia i innych toksyn
 • regulować temperaturę ciała
 • transportować tlen, składniki odżywcze i inne ważne substancje do wszystkich komórek ciała
 • utrzymywać prawidłowe ciśnienie i objętość krwi
 • zapewnić prawidłową perystaltykę przewodu pokarmowego w przypadku zaparcia czy zespołu jelita drażliwego
 • zapewnić funkcjonowanie mózgu, wspomagać pamięć i koncentrację
 • wspierać proces leczenia w chorobach przebiegających z gorączką, a także w biegunkach o różnej etiologii – bakteryjnej czy wirusowej
 • mieć jędrną, nawilżoną i gładką skórę.
 
Profilaktyka zdrowia/próchnica. ????????????
Zalecenia się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło.
Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH”. - powiedział dr Bartosz Zimnoch.

Informator medyczny 2023

Nowy "Informator medyczny" już dostępny. Zapytaj w Sali Obsługi Klienta LOW NFZ w Zielonej Górze ul. Podgórna 9B.
Lubuski Oddział NFZ w Zielonej Górze, po raz kolejny oferuje Państwu dostęp do papierowego i bezpłatnego informatora medycznego.
W informatorze można znaleźć wiele przydatnych i użytecznych treści na temat profilaktyki i ochrony zdrowia, a także szczegółowy wykaz wszystkich placówek medycznych działających w naszym regionie.
Informator zawiera listę m.in. poradni specjalistycznych - placówek świadczących usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (czyli za darmo). Znajdziecie tu Państwo także wskazówki, gdzie możecie wykonać w Lubuskiem takie specjalistyczne badania, jak np. rezonans magnetyczny, czy tomograf, albo gdzie zakupić medyczny sprzęt.
Ponadto zachęcamy do lektury wywiadu z dyrektor lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Ewą Skrbeńską.
1 2 3 4 5 6 ... 17 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

 • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
 • Herb miasta partnerskiego - Bedum
 • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego