Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Gala Regionu Kozła

18 listopada w sali Zbąszyńskiego Centrum Kultury, z inicjatywy Kapituły Stowarzyszenia Gmin RP Region Kozła, odbyła się uroczysta gala poświęcona wręczeniu dorocznych nagród dla osób, zespołów i firm wyróżnionym za aktywny udział w promocji Regionu Kozła w latach 2021 i 2022.  Ponadto w trakcie gali nastąpiło przekazanie władzy starosty Regionu Kozła z rąk obecnego starosty Wiesława Czyczerskiego – Burmistrza Zbąszynka na ręce Tomasza Kurasińskiego – Burmistrza Zbąszynia.
czytaj dalej

Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie zadań z zakresu usuwania, odbioru, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Zbąszynek w 2023 r.

Burmistrz Zbąszynka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dofinansowania zadań z zakresu usuwania, odbioru, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest.
Wnioski wraz z załącznikami należy składać w terminie do 31 grudnia 2022 r. w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku.
Zarządzenie Burmistrza Zbąszynka określające zasady udzielania dofinansowania oraz formularz wniosku wraz z załącznikami do pobrania (linki pod ogłoszeniem) lub siedzibie Urzędu Miejskiego w Zbąszynku.
Wnioski będą rozpatrywane wg kolejności wpływu. Wnioski złożone po upływie wskazanego terminu nie będą rozpatrywane.
Dofinansowanie będzie udzielane w formie bezgotówkowej tj. poprzez sfinansowanie prac polegających na demontażu, odbieraniu, transporcie i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Dofinansowanie nie obejmuje kosztów wymiany pokrycia dachowego.
Wysokość dofinansowania wynosić będzie 40% kosztów zadania, pozostałe 60% kosztów pokrywane będą przez posiadacza wyrobów azbestowych.
Zadanie będzie realizowane w oparciu dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. W przypadku nie uzyskania przez Gminę Zbąszynek dotacji nabór wniosków zostanie unieważniony.
Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zbąszynku  lub pod numerem tel. 68 39 10 343

Załączniki

11 listopada Święto Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Obchody rozpoczęła msza św. w Kościele Parafialnym w Zbąszynku. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe gminnych organizacji i stowarzyszeń pozarządowych oraz gminnych placówek oświatowych. Nie zabrakło również delegacji jednostek organizacyjnych gminy, władz gminy oraz mieszkańców. Po mszy św. odbył się przemarsz na Skwer Niepodległościowy, prowadzony przez uczniów z Ogniska Muzycznego działającego przy Szkole Podstawowej w Dąbrówce Wlkp. Przybyłych mieszkańców i gości powitała Dyrektor Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury Malwina Kubicka. Następnie głos zabrał Burmistrz Zbąszynka, który w krótkim przemówieniu podziękował za obecność i wspólne uczczenie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego. Modlitwę odmówił Ksiądz Kanonik Jerzy Kordiak. W dalszej części uroczystości delegacje instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy oddały hołd i złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Chrystusa Króla. Zakończeniem oficjalnych obchodów była tradycyjna już uroczysta salwa armatnia na cześć naszej niepodległości.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

28Galeria zdjęć: Zdjęcia

Gmina Zbąszynek na 9 miejscu w Polsce

7 listopada br. podczas XIX edycji konferencji  Zrównoważonego Rozwoju Społeczno- Gospodarczego jednostek samorządu terytorialnego przedstawiciele Komisji Samorządu Terytorialnego  wręczyli Burmistrzowi Zbąszynka Wiesławowi Czyczerskiemu dyplom dla Gminy Zbąszynek za zajęcie 9 miejsca w Polsce w kategorii Gmin miejsko-wiejskich. Gmina Zbąszynek jako jedyna w województwie Lubskim znalazła się w pierwszej 10.
Konferencja organizowana była  przy udziale Sejmu RP oraz Fundacji Godła Promocyjnego "Teraz Polska" i Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
O miejscu w rankingu decyduje suma punktów pochodząca z oceny poniższych kryteriów, opisujących rozwój gminy:
- Wydatki majątkowe inwestycyjne per capita;
- Wydatki na transport i łączność per capita; Zbąszynek znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu tworzonego na bazie piętnastu zmiennych;
- Odsetek wydatków majątkowych inwestycyjnych w budżecie;
- Odsetek wydatków na transport i łączność;
- Odsetek dochodów własnych w budżecie;
- Liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców;
- Liczba osób bezrobotnych na 1000 mieszkańców;
- Liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców;
- Odsetek radnych z wyższym wykształceniem;
- Napływ ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców;
- Odpływ ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców;
- Liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców;
- Odsetek mieszkańców korzystających z usług sieci wodociągowej;
- Odsetek mieszkańców korzystających z sieci kanalizacji komunalnej;
- Odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Pełny ranking pod adresem:
https://terazpolska.pl/upload/File/Ranking-Zrownowazonego-Rozwoju-JST-2022.docx
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: konferencja Zrównoważonego Rozwoju

Informacja w sprawie zakupu węgla w Gminie Zbąszynek

Dzień Zaduszny

Listopad to czas odwiedzania grobów bliskich nam osób, palenia zniczy i wspominania tych, którzy odeszli…
2 listopada w Dzień Zaduszny, tradycyjnie jak co roku, Burmistrz Zbąszynka udał się na groby zmarłych pracowników tut. Urzędu, radnych, honorowych i zasłużonych obywateli oraz osób związanych ze zbąszyneckim samorządem zapalając znicze, które są symbolem pamięci o Nich.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: zaduszki 2022

Spotkanie z mieszkańcami

W dniu 18 października odbyło co kwartalne spotkanie  z mieszkańcami. W spotkaniu udział wzięli Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Marcin Minta członek Zarządu Powiatu i Radny Powiatowy, przedstawiciele Policji oraz mieszkańcy Zbąszynka.
Spotkanie rozpoczęło się od debaty na której przedstawiciele Policji podsumowali wyniki z poprzedniego spotkania. Burmistrz Zbąszynka przedstawił tematy związane z inwestycjami na terenie Gminy, które realizowane są obecnie oraz te które zostały zaplanowane na kolejny rok. Głos w tej kwestii zabrał również Marcin Minta członek Zarządu powiatu oraz Radny Powiatowy i przestawił plany inwestycyjne do zrealizowania wraz z powiatem. W dalszej części dyskusji poruszono między innymi takie tematy jak: blokowanie wzrostu cen wody oraz kanalizacji, uszczelnienie systemu śmieciowego,  służbę zdrowia oraz komunikację zastępczą.
Burmistrz poinformował, że być może w niedługim czasie będzie dostępna nowa formuła komunikowania się z mieszkańcami, o której wcześniej zostaną Państwo powiadomieni. Burmistrz serdecznie podziękował za frekwencję na spotkaniu i zaprosił na kolejne.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Spotkanie z mieszkańcami 10-2022

Dzień Edukacji Narodowej 2022

19 października w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku odbyło się spotkanie  Burmistrza Zbąszynka z nauczycielami  oraz osobami pracującymi z dziećmi i młodzieżą z Gminy Zbąszynek. W spotkaniu uczestniczyli również dyrektorzy szkół.  Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski podziękował wszystkim nauczycielom, pedagogom, pracownikom oświaty za opiekę i dydaktyczny trud oraz wsparcie w wychowaniu dzieci i młodzieży. Wszystkim, którzy przyczyniają się do nauczania życzył wszelkiej pomyślności, cierpliwości, radości z osiągnięć w pracy zawodowej oraz powodzenia w życiu osobistym.
W bieżącym roku za zaangażowanie w działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą szkoły nagrodę Burmistrza otrzymały następujące osoby:
Robert Baksalary Nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Pawła II w Zbąszynku,
Mariusz Mazurek Nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Pawła II w Zbąszynku,
Adriana Pawelska Nauczyciel Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp.,
Elżbieta Niemiec Nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Marcina Rożka w Kosieczynie,
Anna Fujak Nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Zbąszynku,
Michał Łysiak Nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Zbąszynku, Małgorzata Gruchała Nauczyciel Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp.,
Gerard Kurek Nauczyciel Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu,
Marcin Michalak – Lokalny Animator  Sportu,
Karolina Hassa Nauczyciel Niepublicznego Przedszkola "Pod Muchomorkiem" w Zbąszynku,
Anita Bielecka Dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Bąbolandia" w Kręcku.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: DEN 2022

Uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

14 października obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji, 13 października, w Szkole Podstawowej im. Marcina Rożka w Kosieczynie odbyła się uroczysta Akademia, w której udział wzięli Dyrektor szkoły Sławomir Matysik, pracownicy placówki oraz zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Zbąszynka Jan Makarewicz, Proboszcz Parafii Kosieczyn ks. dr Andrzej Drutel, ks. Bernard Półtorak – absolwent SP w Kosieczynie powołany w parafii Kosieczyn, byli nauczyciele oraz absolwenci szkoły. Zastępca Burmistrza złożył serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom, przekazując również życzenia od Burmistrza Wiesława Czyczerskiego. Akademię umiliły występy dzieci z przedszkola w Kosieczynie oraz uczniów ze szkoły podstawowej.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Uroczysty apel

Usuwanie azbestu z terenu Gminy Zbąszynek w 2022 r.

Zakończyła się  realizacja zadania dotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Zbąszynek". W ramach zadania zebranych i unieszkodliwionych zostało 1285,35 m2 płyt azbestowych o wadze 18,99 Mg. Azbest został usunięty z 11 posesji zlokalizowanych na terenie gminy Zbąszynek. Całkowity koszt zadania brutto wyniósł 12 305,52 zł z czego dofinansowanie wyniosło 4 356,00 zł.
 
Dlaczego azbest jest szkodliwy dla zdrowia?
W naszej gminie, jeszcze w wielu gospodarstwach domowych pokrycia dachowe zawierają niebezpieczny związek – azbest. Powszechnie zwany „eternit” kryje w sobie właśnie ten rodzaj szkodliwego dla naszego zdrowia związek. Z pozoru wydaje się on nieszkodliwy i nie zagrażający naszemu życiu, lecz jak powszechnie się mówi: „diabeł tkwi w szczegółach”.
Obecnie azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi.
Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, docierają one do płuc, skąd już nie da się ich usunąć. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach, np. nowotwory mogą rozwijać się 20–30, a nawet 50 lat od momentu narażenia organizmu na wdychanie włókien azbestu. Im więcej jest włókien azbestu w powietrzu, którym się oddycha, tym większe ryzyko zachorowania na choroby, które może on wywołać – z ich powodu każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.
Włókna azbestu mogą przedostawać się do powietrza w następstwie:
  • korozji płyt azbestowo-cementowych,
  • uszkodzeń mechanicznych związanych z rozbiórką obiektów i demontażem materiałów zawierających azbest (łamanie, rozbijanie, kruszenie). Oprócz pokryć dachowych mogą to być izolacje, ścianki ogniotrwałe oraz części instalacji elektrycznych i ciepłowniczych.
Azbest jest zaliczany do substancji o udowodnionym działaniu rakotwórczym dla człowieka. Jego działanie rakotwórcze zostało uznane dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. Szczególna szkodliwość azbestu nie wynika z jego składu chemicznego – przyczyna szkodliwości tkwi w jego włóknistej strukturze.
Szkodliwość włókien azbestowych zależy od ich średnicy i długości. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, skąd są usuwane przez rzęski. Włókna bardzo drobne usuwane są przez system odpornościowy. Najbardziej niebezpieczne są włókna długie (>5 μm), ale cienkie (do 0,01 μm). Przenikają one do płuc i wbijają się w nie i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują następujące schorzenia:
  • pylicę azbestową (azbestozę),
  • raka płuc, raka oskrzeli,
  • międzybłonniaka opłucnej albo otrzewnej.
Włókna azbestu przedostają się do powietrza atmosferycznego w wyniku korozji materiałów, znacznie przyspieszanej przez „kwaśne deszcze” i inne chemiczne zanieczyszczenia powietrza, jak i działalność człowieka – niewłaściwe składowanie odpadów azbestowych na tzw. „dzikich wysypiskach”. Chorobotwórcze działanie azbestu jest wynikiem wdychania włókien zawieszonych w powietrzu. Zagrożenie ze strony azbestu jest przez ludzi bagatelizowane ze względu na mikroskopijną wielkość włókien (niewidoczne dla ludzkiego oka) oraz długotrwały i utajony rozwój choroby.
Według Państwowego Zakłady Higieny każdy kontakt z azbestem może być niekorzystny i należy go unikać, chociaż nie musi on wywołać skutków chorobowych. Możliwość kontaktu z azbestem należy zatem ograniczyć do minimum.
Jedynym sposobem wykluczenia niebezpieczeństwa związanego z azbestem jest jego stopniowe i systematyczne usuwanie z naszego środowiska i zachowanie przy tym zasad bezpieczeństwa pracy, ochrony zdrowia ludzi oraz ochrony środowiska.
czytaj dalej
1 ... 6 7 8 9 10 ... 70 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego